Temyiz, Cristina Fernández’e karşı davaları yeniden açtı ve sözlü duruşma yapılmasını emretti

Temyiz kararı uyarınca Cristina Fernández iki davada sözlü duruşmaya çıkacak

Federal Ceza Temyiz Mahkemesi bu Pazartesi günü, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cristina Fernández de Kirchner’in suçlandığı Hotesur-Los Sosları ve İran ile Mutabakat Zaptı davaları için sözlü duruşmaların yapılmasına karar verdi.

I. Daire’deki yargıçlar Diego Barroetaveña ve Diego Petrone’nin oylarıyla, ülkedeki en yüksek ceza mahkemesi, ilgili sözlü mahkemeler tarafından verilen ihraç kararlarını iptal etti.Bugün yerel mahkemelerde bilinen kararlara göre.

Fakat, Bu tedbirlere Yüksek Adalet Divanı önünde itiraz edilebilir.

Eğer Kirchner ailesine ait mülk ve otellerin kiralanmasında yasadışı dernek ve kara para aklama suçlamalarının bulunduğu Hotesur-Los Sauces’te hakimler, görevden alma kararının iptaline izin verdi Federal Sözlü Mahkeme 5 tarafından 2021’in sonunda emredildi.

Yine de, Florencia Kichner’in sürecin dışında bırakıldığını doğruladılar. eski başkanlar Néstor ve Cristina Kirchner’in kızı, çünkü olayların meydana geldiği sırada 12 yaşındaydı.

Bu nedenle, Cassation, Milletin mevcut Başkan Yardımcısının sözlü duruşmaya gitmesini emretti. oğlu ulusal milletvekili Máximo Kirchner; Romina Mercado, Patricio Pereyra Arandia, Lázaro Báez, Martín Báez, Osvaldo Sanfelice, Víctor Manzanares, Leandro Báez, Sabrina Báez, Carlos Sancho, Cristóbal López ve Fabián De Sousa ve diğerleri.

Aynı şekilde TOF 5 jürisi Daniel Obligado ve Adrián Grünberg de görevden alındı.

Máximo Kirchner Los SaucesHotesur davasında da sözlü duruşmaya çıkacak
Máximo Kirchner, Los Sauces-Hotesur davasında da sözlü duruşmaya çıkacak

Bu yargıçlar, kara para aklama şüphesinin temeli olan otel kompleksindeki oda kiralarının ödenmesi için kullanılan fonların, bankaya yatırılmış olması ve “yasal kökenli” olduğunu ve “yasa tarafından çıkarılan yönetmelik ve kararlarla desteklendiğini” belirtmişlerdi. resmi kuruluşlar ve/veya yetkililer”.

Dahası, bu yargıçlar en iyi kanunun uygulanması gerektiğini ileri sürmüşlerdi., ve 2011 yılına kadar – araştırılan olaylar 2008’den 2015’e kadar devam edecekti – “kendi kendini aklama” (kişinin kendi parasını aklama manevrası) Arjantin yasalarında tasarlanmamıştı.

“Varlıkların kanuna uygun olduğu ilk andan itibaren, yani imar sözleşmeleri, lisanslar veya imtiyazlar için fon transferlerinin yapıldığı, vergi veya diğer türden menfaatlerin sağlandığı andan itibaren verilmiştir; hepsi desteklenmiştir. Obligado ve Grünberg, artık Cassation tarafından çürütülmüş olan argümanlarında, katı düzenlemelerle” tartışmışlardı.

gelince Amacı, Yahudi ortak AMIA’ya (1994, 85 kişinin ölümüne neden olan) saldırıyla ilgili soruşturmanın engelini kaldırmak olan, İran’la 2013 yılında imzalanan Mutabakat Zaptı, yargıçlar Barroetaveña ve Petrone da görevden almaları iptal etti. sözlü duruşmanın yapılmasını emretti.

Federal Sözlü Mahkeme 8, yine 2021 yılında, bu saldırıyı örtbas etmekle suçlanan davadaki eski cumhurbaşkanı ve diğer eşleri görevden almıştı.

Artık Yargıtay bu tedbiri iptal etmeye karar verdi ve sözlü ve kamuya açık tartışma yapılmasını emretti. Ayrıca TOF yargıçları Daniel Obligado ve José Antonio Michilini ile yargıç Gabriela López Iñiguez’in de görevden alınmasını emretti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir