Azerbaycan, Dağlık Karabağ’a “terörle mücadele operasyonu” başlattı

Güncellenmiş

Bir protestocu Dağlık Karabağ bayrağı taşıyor.AFP

Savunma Bakanlığı Azerbaycan bu Salı günü bir başlangıcı duyurdu Karabağ bölgesinde “terörle mücadele operasyonu”, Bak’ın Ermenistan’a atfettiği iki mayın patlaması ve hafif silah ve havanlarla yapılan saldırının ardından.

Askeri departmandan yapılan açıklamada, “Bölgede yerel terörle mücadele eylemleri başladı.” ifadesine yer verildi.

Savunma, bu operasyonun, Bak’ın Nagorno’daki ilk çatışma sırasında kaybettiği toprakların büyük bir kısmını geri aldığı 2020 savaşını sona erdiren Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasındaki “üç partili deklarasyonun hükümlerine uyumu garanti etmeyi” amaçladığını belirtti. Karabağ.

Azerbaycan, terörle mücadele eylemlerinin “silahlı oluşumları Ermenistan’dan sürmeyi” hedeflediğini kaydetti Azerbaycan topraklarının “askeri altyapısını etkisiz hale getirmesi, sivil halkın güvenliğini garanti etmesi” ve anayasal düzeni yeniden sağlaması.

Savunma Bakanlığı, Karabağ bölgesinde iki mayının patlaması ve Ağdam bölgesinde havan ve hafif silahlarla düzenlenen saldırı sonucu ikisi sivil ve dört polis olmak üzere altı Azerbaycanlının hayatını kaybetmesinin ardından operasyonun başladığını duyurdu. Rus barış birliğinin bulunduğu yer.

Bak, bu olaylardan “yasadışı Ermeni askeri oluşumlarından oluşan bir sabotaj grubunu” sorumlu tuttu ve terörizm, etnik nefrete dayalı kasıtlı cinayet ve yasa dışı silah ve patlayıcı bulundurma suçlarından ceza davası açtı.

1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Dağlık Karabağ, o zamandan bu yana, biri 1990’ların başında Ermenilerin zaferiyle sonuçlanan ve diğeri 2020’de Ermenilerin kazandığı iki savaş yapan Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çekişmenin odağı haline geldi. .

Bölge, Uluslararası Hukuka göre Azerbaycan’a aittir, ancak orada etnik Ermeniler yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir