Çoğunluk kararının ardından milletvekilleri Gelir Vergisi reformunu tartışıyor

Fotoğraf: Eliana Obregón.

Temsilciler Meclisi yasa tasarısını bu Salı günü özel bir oturumda tartışacak. Yürütme Organı tarafından hazırlanan Gelir Vergisi reformuPazartesi günü Bütçe ve Finans komisyonunda çoğunluk görüşü alındı.

Girişim şunu ortaya koyuyor: Verginin dördüncü kategorisi kaldırıldı ve bugün 1.770.000 dolardan fazla olan vergiyi yalnızca 15 asgari aylık maaşın üzerindeki yüksek gelirlilerin ödeyeceğini belirleyen bir ikame vergi oluşturuldu.

Çoğunluk görüşü, yasama organının danışma organını oluşturan toplam 49 yasa koyucudan Frente de Todos’tan (FdT) 24 yasa koyucunun ve Frente de la Concordia Misionero’dan bir yasa koyucunun desteğini aldığı için 25 imza topladı. .

Değişim İçin Birlikte (JxC) projeyi reddetti 12 imzayla azınlık görüşü sunan Meclis’in bazı üyeleri bu girişimin 2024 Bütçesi ile birlikte ele alınması talebini de göz ardı etmiyor.

İktidar partisinin elinde bir numara var çoğunluk 129 üyeli düzenlemenin saat 13.00’te başlayacak özel oturumda tartışılacağı özel oturumda, 118 üyeli, soldan dördü, taşra partilerinden dördü ve federal bloktan üç Peronist yasa koyucudan oluşan girişim, 129 üyenin katılımıyla kabul ediliyor. yasa koyuculara zaten garanti verildi.

Fotoğraf Eliana Obregn
Fotoğraf: Eliana Obregón.

Santa Cruz’un milletvekilleri ve seçilmiş valileri Claudio Vidal ve Neuquén Rolando Figueroa da ana petrol girişimlerinin bulunduğu illerde Gelir Vergisi ödeyen işçilere katılacak.

Ayrıca oylanacak projeye kendi 117 oyu olduğu için – organın başkanı Cecilia Moreau oy kullanmıyor – 4 eyalet, 4 soldan, 3 federal, Ser ve MPN.

Girişimin ayrıntıları

İdari Şube projesi, ayda 15 asgari, yaşamsal ve mobil maaş (SMVM) eşdeğerine dayalı, fazlalık üzerinden %27’den %35’e artan artan bir oran ile yeni bir gelir vergisi oluşturuyor ve SMVM değeriyle iki kez güncelleniyor bir yıl.

Böylece, Yalnızca 88 bin vergi mükellefi gelir vergisi ödeyecekBu, toplam maaşların, emekliliklerin ve emekli maaşlarının %1’inden azını temsil ediyor.

Girişim ile verginin yalnızca “bağımlılık ilişkisindeki en yüksek gelirler ile yukarıda belirtilen diğer gelirler üzerinden” düşürülmesi amaçlanıyor.

Verginin belirlenmesi aşağıdaki mekanizmaya göre gerçekleştirilir: mali dönemin başında, o yılın 1 Ocak tarihinde yürürlükte olan Asgari, Hayati ve Mobil Ücretin (SMVM) değeri dikkate alınır. her mali yılın 1 Ocak’ında, o yeni tarihte yürürlükte olan SMVM’nin değeri dikkate alınarak güncellenir.

Projeye CGT yönetim kurulunun çağrısıyla bir seferberlik eşlik edecekHéctor Daer, Carlos Acuña ve Pablo Moyano’nun ortak liderliğinde, “Ekonomi Bakanı Sergio Massa’nın Gelir Vergisini ortadan kaldırmak için gönderdiği tasarıyı savunmak” amacıyla bir araya geldiklerini duyurdular. Ayrıca iki CTA gibi başka merkezler ve çok sayıda ticari organizasyon da olacak.

Diğer projeler görüşülecek

İktidar partisinin bu Salı günü yapılacak genel kurul toplantısında onaylamaya çalıştığı temel konulardan bir diğeri de Ekonomi Bakanı ve Unión por la Patria (UxP) başkan adayı Sergio Massa tarafından gönderilen bir yasa tasarısı: Arjantin İstihdam Yaratma ve Güçlendirme Programı “Mipyme İstihdamı”nın oluşturulması.

Girişim sayesinde, azaltım Gençleri ve sosyal programlardan yararlananları işe alan KOBİ’lere %100 işveren katkısı İşgücü piyasasına ilk kez girenler.

Gündem ayrıca şunları içeriyor: beş ulusal üniversitenin kurulması: Del Delta, Pilar, Ezeiza, Madres de Plaza de Mayo ve Río Tercero (Córdoba).

Tartışılacak beş üniversite projesinden dördü FdT milletvekillerine ve biri (Río Tercero) Evolución Radical yasa koyucularına ait.

Aynı şekilde, şu konulara da değinecektir: Her yıl 15 Kasım’ı ARA San Juan Denizaltısının 44 Kahramanının Anısına Ulusal Gün olarak belirlemeyi amaçlayan proje.

Fotoğraf Arşivi
Fotoğraf: Arşiv.

Dahil edilen bir diğer girişim de bir projedir. 17 Haziran’ı Denizde Kayıp İşçiler Ulusal Günü olarak ilan edin, Repunte gemisinin batması kurbanlarının ve gemide çalışma faaliyetlerini sürdürürken yaşanan trajedilerin tüm kurbanlarının anısına, ulusal temsilci Romina Del Plá (PO) tarafından desteklenen bir girişim.

Ayrıca “Monte Calvario” kompleksi Ulusal Tarih Anıtı olarak onaylanacak; 4 Ağustos’u Kıta Egemenliği Günü olarak ilan edin ve 31 Ekim’i Evanjelik Kiliseler Günü olarak ilan edin, çünkü 31 Ekim 1517’de Martin Luther Protestan Reformunu başlatan 95 tezi duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir