Fernández, BM Meclisi önünde uluslararası finansal mimaride reform yapılmasını talep edecek

Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı.

Başkan Alberto Fernández, uluslararası finansal mimaride reform yapılmasını talep etmek ve orta gelirli ülkeler üzerindeki borç yükünü kınamak için bu Salı günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda dördüncü konuşmasını yapacak.

Arjantin devlet başkanı, Pazartesi gecesi BM Genel Sekreteri António Guterres ile yaptığı ikili toplantıda bu Salı günü yapacağı sunumda yer alacak en az iki konuyu öne sürdü: Malvinas sorunu ve Arjantin gibi ülkelerin maruz kaldığı muameleyle ilgili sorunlar Borcunuzu Uluslararası Para Fonu gibi kuruluşlarla ve özel alacaklılarla yeniden müzakere edin.

Fernández, yönetiminin başlangıcından itibaren borçlu ülkelere “ortodoks” reçetelerin dayatılması nedeniyle Uluslararası Para Fonu’nu hedef aldı.

Hatta geçen ay Hindistan’da düzenlenen G20 ve Küba’da düzenlenen G77+Çin forumlarına, farklı ideolojik ve jeopolitik pozisyonlara sahip liderlerin katıldığı forumlara katılırken bu iddiayı dile getirmişti.

Resmi olarak bildirildiğine göre, Guterres ile görüşme sırasında “Başkan ayrıca faiz aşımlarına odaklanarak uluslararası finans mimarisini yeniden düşünme ihtiyacını dile getirdi ve Genel Sekreter de örgütün konuyla ilgili bir karar hazırladığını vurguladı.”

Arjantin’in iddiasının dünya çapında başka savunucuları da var: Mısır ve Ekvador gibi diğer aşırı borçlu ülkeler de Fernández’in birkaç yıldır kınadığı IMF ek ücretlerini ödüyor.

Resmi olarak bildirildiği üzere cumhurbaşkanı da toplantıya katılacak. Genel Tartışmanın AçılışıBurada Genel Sekreter António Guterres, ABD Başkanı Joseph Biden ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva konuşacak.

Öğleden sonra – New York City saatiyle 16:00 ile 17:00 arasında – Başkanın BM Genel Kurulu önündeki dördüncü sunumu2020 ve 2021’de koronavirüs pandemisinin dayattığı sanallığı hesaba katarak burayı fiziksel olarak yalnızca geçen yıl ziyaret etti.

Ayrıca çok taraflı örgütün genel merkezinde daha önce katılacak üst düzey etkinlik “Adil bir uluslararası finansal mimariye doğru”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir