BM’nin büyük yıldızı Zelensky bugün New York’ta Genel Kurul’da konuşuyor

Güncellenmiş

Geçen yıl Ukrayna cumhurbaşkanı kendisini videoyla konuşmakla sınırlamak zorunda kaldı

Antonio Guterres, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada.Richard DrewErişim noktası

BM Genel Kurul toplantıları Çin ve Fransa başkanlarının yokluğu gibi bazı büyük yokluklarla bugün başlıyor. Xi Jinping Emmanuel Macron ve toplantının yıldızı Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky ile birlikte, katılımcılara bizzat hitap etmek. Geçtiğimiz yıl Zelensky, ülkesindeki durum nedeniyle katılamamış ve kendisini görüntülü konuşmakla sınırlamıştı.

Ukrayna cumhurbaşkanı, dolaylı olarak Ukrayna’nın damgasını vurduğu bir günde İspanya’da saat 19.00 civarında konuşacak. Meclise hitap edecek ikinci lider ise ABD başkanıdır. Joe Biden (ABD her zaman ev sahibi ülke olarak ikinci sırada yer alıyor) konuşmasının önemli bir bölümünü Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline ayıracak. Kısa bir süre sonra Kiev’in en büyük müttefiklerinden Polonya ile Rusya ile Ukrayna arasında belirli bir dengeyi koruyan, ancak Ukrayna’yı askeri açıdan destekleyen bir diğer bölge ülkesi Türkiye konuşacak. Ton değişikliğiyle Küba başkanı da konuşacak Miguel Daz-CanelRusya’nın Ukrayna’yı işgalini savunan dünyadaki birkaç ülkeden biri, ancak konuşması daha çok ABD’ye yönelik olağan eleştirisine odaklanacak.

İlk konuşacak lider, kimsenin bu pozisyonu almak istemediği zamandan beri gelenek olduğu gibi, Brezilyalı olacak. Luiz Incio Lula da Silva. Konuşmacı kürsüsüne gelişi, söyleminin selefi milliyetçilerden çok farklı olduğu göz önüne alındığında, Meclis’in tonunda ilginç bir değişiklik oldu. Jair Bolsonaro. İspanyol Pedro Sanchez yarın gece, yerel saatle (İspanya’da Perşembe sabahı erken saatlerde) konuşacak.

Ukrayna’nın işgali, besin Güvenliğihedefe ulaşmanın imkansızlığı, 2030 Gündemi Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve BM reformuRusya ve Çin’in ablukasıyla felç olan ve gelişmekte olan ülkelerin güç artışını da yansıtmayan bu yılki ana tartışma konuları olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir