Polonya Hükümeti insan kaçakçılığı şüphesiyle karşı karşıya

O Polonyalı yönetici şüphe altında insan kaçakçılığı ve Dışişleri Bakanlığı serpiyor yolsuzluk. Başsavcılığın araştırdığı skandalın merkez üssü ise internet ağında. Afrika ve Asya’daki büyükelçilikler ve konsolosluklar. Orada kendilerini rüşvetle bile satarlardı. 350.000 çalışma vizesi Polonya’ya ve dolayısıyla Avrupa Birliği’ne ve Schengen bölgesine girmek. Alman İçişleri Bakanı, Nancy FaeserNew York’taki BM Genel Kurulu çerçevesinde Varşova’dan açıklama talebinde bulundu ve Polonya’nın Berlin büyükelçisi istişare için çağrıldı.

“Denetim sonuçlarını çok merak ediyorum çünkü medyanın verdiği bilgiler göz önüne alındığında, bunlardan birine tanık olmamız mümkün. en büyük skandallar Polonya’nın yakın tarihinin bir özeti” dedi Polonya Ulusal Denetçisi başkanı Marian Banas.

Zaten yedi kişi tutuklandı ve ilk kafa yuvarlandı. Bu, Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın Piotr Wawrzyk. Merkezi Yolsuzlukla Mücadele Bürosu’ndan (CBA) gelen bir emrin ofisinde ve diğer Bakanlık ofislerinde arama yapmasının ardından Ağustos ayı sonunda görevden alındığı artık biliniyor. 15 Ekim genel seçimleri için seçmen listelerinden de silinen Wawrzyk şu anda hastanede yatan Polonya Adalet Bakanı Zhigniew Ziobro’nun bildirdiğine göre intihar girişimi nedeniyle. Wawrzyk’in artık gün yüzüne çıkan yasadışı vize satış çetesinden haberi olduğu ve hatta bu çeteye katıldığı iddia ediliyor.

Polonya medyasında yapılan araştırmalara göre, son yıllarda bazı Polonya büyükelçiliklerinde düzensiz olarak verilen çalışma vizelerinin sayısı 600.000. Yalnızca son 30 ayda 350.000 kişi olurdu. Hepsi karşılığında verildi rüşvet arasının eşdeğeri için Vize başına 1.000 ve 6.000 Euroyani yolsuzluk çukuru geniş. Dışişleri Bakanlığı 200 civarından söz ediyor, bu nedenle bakanlığın başkanı Zbigniew Rau, kendisini sorumlu hissetmediğini ve istifa etmek için neden görmediğini açıkladı. “Herhangi bir skandal yok” diyor.

‘Rzeczpospolita’ gazetesine göre, komploya karışan Polonyalı diplomatik temsilciliklerden bazıları şunlar: Nijerya, Hindistan, Kazakistan, Tacikistan ve MısırYerel taşeron şirketlerle yapılan gizli anlaşmayla rüşvet verenlere öncelik tanındı, hatta rüşvet vermeyenler vize başvuru sürecinin dışında tutuldu. Ve kanıtlar var. Uganda Watchdog portalı, Mayıs ayında, Doğu Afrika ülkesi Uganda’da, Polonya çalışma vizesi almaya çalışırken binlerce dolar kaybeden kişilerin vakalarını bildirdi; Kenya’da ise Polonya Schengen vizesi almak için çok sayıda web sitesi tespit edildi.

Uluslararası Hukuk profesörü Jacek Skrzydo’ya göre, “Bu kadar büyük bir skandal göz ardı edilemezdi. Polonya vizesi alma prosedürü oldukça karmaşık, dolayısıyla üst düzey yetkililerin işin içinde olduğuna şüphe yok.”

Bu konu, yasadışı vize kullanan göçmenlerin nihai varış noktası olan AB ülkeleri açısından doğuracağı sonuçlardan bağımsız olarak, iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PIS) açısından hassas bir konu. Ancak liderleri bunu hafife almıyor veya “skandal yok” iddiasıyla olayı küçümsemeye çalışmıyor. PIS lideri Jaroslaw Kaczynski’ye göre “vize meselesi sadece bir aptalca ve gerçekten suç niteliğinde bir fikir Büyük çoğunluğunun hükümet aygıtıyla hiçbir ilgisi olmayan bazı insanlardan.” Diğer versiyon ise vize işlerinin suçunun Sivil Platform partisine ait olduğudur. Donald TuskKonsoloslukları kapattıkları ve bu işi yapmak için özel şirketler kiraladıkları için. 2007’den 2014’e kadar Polonya Başbakanı olan Tusk topu geri veriyor ancak kamu televizyon ağının zaten benimsediği anlatıyla karşılaşıyor.

PiS Hükümeti göçe karşı ajitasyonözellikle Afrika, Asya ve Ortadoğu’dan. Tarif ona 2015’teki seçimlerde başarı kazandırdı ve PIS, 15’indeki bir sonraki seçimler için aynı malzemeleri kullanıyor. Yasa dışı göçü kontrol altına almak için BelarusHükümet bir bina inşa etti 5,5 metre yüksekliğinde çit sınırdaki 185 kilometrelik korunan orman boyunca. Seçim gününde ayrıca Hükümetin bu çit için destek isteyeceği ve Polonyalılara mültecilerin AB içinde yeniden dağıtılması konusunda hemfikir olup olmadıklarını soracakları bir referandum da yapılacak. Macaristan Başbakanı Viktor Orban2016 yılında da aynısını yaptı.

Ulusal Savcılık ve Yolsuzlukla Mücadele Bürosu (CBA) soruşturma başlattı. Geçtiğimiz perşembe günü düzenlenen basın toplantısında şunu açıkladılar: 7 kişi tutuklandı, 3 kişi tutuklandı. Bu arada Polonya Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, vize işlemlerine yardımcı olan dış şirketlerle yapılan tüm sözleşmeleri feshettiğini ve hukuk departmanı başkanını görevden aldığını bildirdi. Dünya çapındaki konsolosluklarda kapsamlı incelemeler yapılacak.

Skandal, PiS hükümetinin 1 Eylül’de ve yalnızca medyanın ısrarı üzerine bir dışişleri bakan yardımcısının görevden alındığını duyurmasıyla patlak verdi. Başbakan’ın kısa açıklaması Mateusz Morawieckitatmin olmamasıydı. Kısa bir süre sonra, ‘Gazeta Wyborcza’ gazetesi vize meselesiyle ilgili ilk bilgiyi yayınlayana ve ‘Onet.pl’ internet portalı görevden alınan bakan yardımcısının vize de dahil olmak üzere konsolosluk işlerinden sorumlu Wawrzyk olduğunu ortaya çıkarana kadar, yönetim kalın bir perde çekti. ihraç sistemi. Görünüşe göre Wawrzyk, yurtdışındaki Polonya misyonlarının konsolosluk departmanlarına vize verilecek kişilerin isimlerini içeren listeleri bizzat göndermişti.

Bu listede çok sayıda grubun ismi yer aldı. Hint vatandaşlarıbazıları ödedi Polonya vizesi için 40.000 dolar. Hata, bazılarının Polonya’ya ve oradan da Meksika’ya seyahat ettikten sonra, film ekibi olarak ABD’ye girmeye çalışmasıydı. bollywood. Amerikalı yetkililer bunları tespit ederek Polonyalı yetkilileri uyardı.

Vize skandalı ortalığı karıştırdı muhalefet. Tusk’ın kampanya ekibi, PiS’i yalan ve ikiyüzlülükle suçlayan yeni bir haber yayınladı. “Polonya’da 21. yüzyılın en büyük skandallarından biriyle karşı karşıyayız” diyor. Ancak tehditkar müziği ve suçlama yüklü diliyle korkunç video, aynı zamanda kavgadaki en büyük iki tarafın kelime ve görünüm seçimlerinde ne kadar yakınlaştığını da gösteriyor. Tusk, PiS’i “göçmen karşıtı histeriyi” serbest bırakmakla suçluyor “vizelerle milyonlar” kazanırken. Tusk, özellikle 2021’de on binlerce insanı sahte vaatlerle Belarus’a çekerek daha sonra AB’nin dış sınırlarına gönderen Belarus diktatörü Alexander Lukashenko’ya atıfta bulunarak, “Onlara karşı Lukaşenko amatör” diyor. .

Vize skandalı Polonya Hükümeti’ni lekelese de seçmen bunu umursuyor gibi görünüyor. Ibris demoskopik enstitüsü tarafından yapılan son seçim anketine göre, Ankete katılanların %33,3’ü ertesi gün PIS için oy kullanacakve liste ortakları ve Tusk liderliğindeki çok partili liste Sivil Koalisyon (KO) %26,4 oranında oy aldı. Ayrı bir konu da Schengen bölgesi ülkelerinin, Polonya’dan daha önce de yaptığı gibi açıklama istemesidir. Almanya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir