ESMA Hafıza Alanı Müzesi bir Dünya Mirası Alanıdır

UNESCO Komitesi bu Salı günü, ESMA Hafıza Alanı Müzesi’ni, bir hafıza alanı olarak kabul edilmesi ve örgüt tarafından dünyada korunan anıtlar ve alanlar arasında yer alması nedeniyle Dünya Mirası Alanı ilan etti.

Böylece Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), geçtiğimiz 10 Eylül’den bu yana Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde düzenlediği 45. Kongresi’nde kararı resmileştirdi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası Komitesi, 34’ü kültürel, dokuzu doğal, ikisi karma ve beşi sınırlarda önemli değişiklik olmak üzere toplam 50 yeni adaylığı inceledi.

İnsan Hakları Bakanı Horacio Pietragalla Corti’den oluşan bir Arjantin heyeti; ESMA Müzesi’nin genel müdürü María Marcela ‘Mayki’ Gorosito ve ESMA Hafıza Sitesi adaylığı Çalışma Planı genel koordinatörü Mauricio Cohen Salama, adaylığın işlenmesine tanık olmak için Riyad’a gitti.

Bu Pazartesi, Arjantin’in UNESCO Daimi Delegasyonu’nun büyükelçisi Marcela Losardo, ESMA Hafıza Alanı Müzesi’nin bu uluslararası kuruluşun dünya mirası alanı olarak aday gösterilmesi için yürütülen “derin çalışmayı” vurguladı.

“Adaylık, ülkenin Sözleşmeye Taraf Devletlerin Açık Uçlu Çalışma Grubuna aktif olarak dahil olduğu ve Hafıza Mekânlarının ilk kez kapsama dahil edilmesi yönünde tavsiyelerle sonuçlanan derinlemesine bir çalışmanın sonucudur. Losardo, ESMA Müzesi’ni bu noktaya getiren süreci şöyle anlattı:

Arjantin Devleti’nin UNESCO ile müzakerelere başladığı 2015 yılından bu yana kat edilen ve 2017 yılında ESMA Müzesi’nin Dünya Miras Merkezi geçici listesine alındığı haberiyle devam eden uzun yol, sonunda UNESCO Komitesi tarafından tanındı. .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir